Egzema

Egzema to inaczej atopowe zapalenie skóry czy atopia. Choroba występuje u ludzi w różnym wieku jednak szczególnie u dzieci i niemowląt. pod wpływem alergii pokarmowej. Charakterystyczny dla egzemy jest świąd nasilający się zwłaszcza w nocy oraz zaczerwienienia na skórze. Przy egzemie zwłaszcza u dzieci trzeba stosować szczególne zasady pielęgnacji skóry. Niektórzy uważają, że egzema nie jest chorobą, ale reakcją skóry na bodźce zewnętrzne oraz wewnętrzne. Przyczyny egzemy są zazwyczaj bardzo trudne do określenia. Czasem objawy egzemy są bardzo rozległe na przykład egzema konstrukcyjna u dzieci, która obejmuje ramiona, nogi lub twarz. Czasami zdarza się, że egzema jest ograniczona i dotyka tylko niektórych części ciała na przykład małżowin usznych. Egzema jest uciążliwa dla chorego oraz jego bliskich. Szczególnie martwią się rodzice kiedy dziecko drapie się przez zen a jego skóra jest czerwona i pojawiają się na niej strupki. Jedną z gorszych form egzemy jest egzema ostra. Jest to gwałtowna reakcja skóry na jakiś bodziec zewnętrzny. Często towarzyszą temu wysięki. Największą trudnością dla lekarza, w przypadku egzemy jest nie jej leczenie lecz znalezienie przyczyny choroby. Jeżeli nie zdiagnozuje się przyczyn choroby, których może być dużo mogą pojawić się znowu jej objawy.

Egzema kontaktowa

Jednym z rodzajów egzemy czyli atopowego zapalenie skóry atopowego zapalenie skóry jest tak zwana egzema kontaktowa. Jest ona wywołana przez bodźce zewnętrzne. Jej przyczyny często pacjent może sam określić. Jednych może uczulać kolczyk w uchu, szminka a innych jeszcze co innego. Nie jest powiedziane, że egzema kontaktowa musi się rozwinąć przy pierwszym kontakcie pacjenta z czynnikiem alergicznym. Czasem organizm może zareagować nawet po kilku miesiącach.Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o egzemie możesz przeczytać Czasem po diagnozie pacjent jest zdziwiony, że coś czego używał wcześniej nagle wywołało reakcję skórną. Niestety jeżeli występuje alergia na jakiś czynnik zewnętrzny nie da się z tego wyleczyć na tyle, aby skóra mogła mieć z nim kontakt po jakimś czasie. Trzeba po prostu przyjąć do wiadomości na co jest się uczulonym i tego unikać.

Jak szukać przyczyn egzemy

Bardzo trudno jest odkryć prawdziwą przyczynę egzemy. Najgorsza jest ta na dłoniach, które codziennie mają kontakt z wieloma rzeczami. Na szczęście zdarza się ona stosunkowo rzadko. Czasem pacjent może sam określić produkt lub czynnik, na który ma uczulenie. Jeżeli chodzi o uczulenie na kosmetyki trzeba odstawić wszystkie kosmetyki używane dotychczas a potem wracać do każdego pojedynczo, po kolei robiąc przy tym 24 godzinną przerwę. Powinna ona wystarczyć aby pojawiła się egzema kontaktowa przy jednym z czynników. Można też przylepić do skóry palców próbek, w których zawarte są określone preparaty. Potem można plaster odlepić po dwóch dniach i gdy wystąpił czynnik alergizujący skóra jest czerwona oraz swędzi Lekarz powinien przeprowadzić przed testami wywiad. Wymaga to od niego cierpliwości a od pacjenta współpracy.Jeśli chcesz wiedzieć więcej o egzemie możesz skorzystać z poradnika Pamiętajmy, że alergeny mogą być obecne wszędzie w przedmiotach i produktach. Na szczęście alergia kontraktowa nie występuje zbyt często.


Poznaj pomocne sposoby, wykorzystywane przez mamę dwójki dzieci chorych na AZS:
Poradnik o atopowym zapaleniu skóry


Jeżeli chcesz pozbyć się uciążliwego świądu, pomóc swojemy dziecku z atopowym zapeleniem skóry zajrzyj do poradnika. Tutaj poznasz skuteczne sposoby na to jak leczyć atopię.

Zobacz jak sobie z poradzić z atopowym zapaleniem skóry »